logo

Polska kontra Europa, czyli o premiach rocznych słów kilka

Zbliżający się koniec roku to gorący czas – do przygotowania mamy roczne podsumowania i raporty. Dla wielu pracowników pomimo dodatkowych obowiązków jest to jednak wyczekiwany okres, w którym otrzymają dodatkowe wynagrodzenie od pracodawcy.

W Polsce, prawie, co piąty pracownik otrzyma premię roczną – wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez portal PensjoMetr.pl, należący do serwisu MonsterPolska.


Badanie jednocześnie prowadzone było w 12 europejskich krajach: Polsce, Węgrzech, Czechach, Słowacji, Litwie, Łotwie, Estonii, Finlandii, Słowenii, Chorwacji, Serbii oraz Bośni i Hercegowinie przez grupę Paylab. W badaniu porównano procent ogólnej liczby pracowników otrzymujących premie roczne oraz wysokość bonusów w odniesieniu do miesięcznego wynagrodzenia.


Wyniki pokazały, że w Polsce w 2016 roku premię na koniec roku otrzyma 18% pracowników. Wśród badanych krajów Polska zajęła 5. miejsce. Przed nią znalazły się Węgry (20%), Słowenia (21%), Czechy (23%) oraz Słowacja z najwyższym wynikiem – 26%. U naszego południowego sąsiada, ponad ¼ wszystkich zatrudnionych otrzyma dodatkowe wsparcie na zakończenie roku. Niżej w zestawieniu uplasowały się Finlandia i Łotwa (po 15%), Bośnia i Hercegowina (13%), Litwa i Estonia (po 12%) oraz na końcu kraje bałkańskie – Serbia i Chorwacja, gdzie premia roczna zostanie wypłacona, co 10. zatrudnionemu.



Najbardziej hojni w przyznawaniu rocznych pensjach okazali się pracodawcy z Polski – średnia wysokość premii wynosi u nas 134% miesięcznego wynagrodzenia. Drugie miejsce zajęła Litwa, gdzie premia stanowi 101% pensji. Kolejne pozycje zajęły odpowiednio Serbia (90%), Finlandia (87%), Węgry (86%) i Czechy (83%).


Najmniej rozrzutni w przyznawaniu dodatkowych świadczeń są Słoweńcy i Chorwaci, którzy przyznają premie w wysokości odpowiednio 51 i 58% miesięcznego wynagrodzenia.


Dodatkowe dane wskazują również, ile dokładnie wyniesie średnia premia – w Polsce będzie to 822 euro, czyli ok. 3600 zł. I jest to druga najwyższa premia w badanych krajach, przed Polską znalazła się wyłącznie Finlandia, gdzie średnia premia roczna wyniesie 1751 euro (ok. 7700 złotych). Najniższe premie otrzymają – Serbowie, Chorwaci  i Bośniacy.


Roczne premie dla kadry kierowniczej


Premie roczne są najbardziej powszechne na stanowiskach kierowniczych i to niezależnie od rodzaju przedsiębiorstwa. Przyznawane są adekwatnie do osiągnięć i stopnia realizacji rocznych założeń od firm rodzinnych po międzynarodowe korporacje. W badanych krajach od 21 do 45% wszystkich pracowników na najwyższych stanowiskach otrzyma premie roczne. W Polsce premię roczną otrzyma 33% pracowników najwyższego szczebla oraz 24% niższej i średniej kadry zarządzającej.


W Polsce premie roczne otrzyma najwięcej pracowników zatrudnionych w sektorze publicznym – 34%, następnie w przedsiębiorstwach z zagranicznym kapitałem – 28% i na końcu w prywatnych, polskich firmach – tylko 11%.


W krajach bałkańskich, w których premie roczne ogólnie nie są zbyt popularne – w sektorze publicznym otrzyma je tylko – 4% pracowników w Serbii oraz 8% zatrudnionych w Słowenii i Chorwacji. W tych krajach najwyższe premie otrzymają pracownicy spółek zagranicznych.


Pracodawcy coraz częściej podkreślają możliwość otrzymania premii w  ofertach pracy oraz przy możliwościach awansu, jako dodatkowy benefit dla pracowników.




Badanie wynagrodzeń dostarczone przez Monster Polska. PensjoMetr jest częścią międzynarodowego serwisu Paylab.com badającego wynagrodzenia.



Badanie wynagrodzeń

Uzyskaj bezpłatne spersonalizowane porównanie wynagrodzeń.

Porównaj swoje wynagrodzenie