Polska liderem równouprawnienia ekonomicznego w regionie
W Polsce mężczyźni zarabiają tylko o 2% więcej niż kobiety na tych samych stanowiskach – podaje portal MonsterPolska.pl (na podstawie danych grupy Paylab). Taki wynik stawia nasz kraj na pierwszym miejscu w regionie.
Badanie przeprowadzono wśród krajów Europy Środkowej i Wschodniej oraz w Finlandii. Tuż za Polską znalazły Bośnia i Hercegowina oraz Słowenia, gdzie różnica pomiędzy zarobkami obu płci – wynosi 4%. Również w Chorwacji (5%), Serbii (5%) i Finlandii (6%) rozbieżności nie są duże.
Gorzej wypadły Węgry, Łotwa i Czechy, gdzie dysproporcja wynosi 8%. Na końcu rankingu znalazły się Słowacja (9%), Litwa (10%) i Estonia z najgorszym wynikiem – 11% różnicy.
Niestety dane pokazujące rozbieżności w zarobkach obu płci w ogóle (a nie na tych samych stanowiskach) wypadają dużo gorzej.
W Polsce średnia wypłata mężczyzn jest aż o 23% wyższa niż kobiet. Pod tym kątem wyprzedzają nas tylko Estończycy, gdzie mężczyźni zarabiają więcej o 24%.
Jest to głównie wynik przerw w pracy – związanych z urlopami macierzyńskimi i wychowawczymi oraz mniejszą ilością kobiet na najwyższych stanowiskach, gdzie zarabia się najwięcej. W Polsce wciąż mamy do czynienia z problemem mniejszej ilości kobiet w radach zarządzających.
Najbliżej równouprawnienia pod tym względem są kraje bałkańskie, gdzie różnica pomiędzy ogólnymi zarobkami mężczyzn i kobiet wynosi – np. w Słowenii 7%, podobnie w Chorwacji i Bośni i Hercegowinie (po 9%).
Najmniejsze różnice w zarobkach występują na początku kariery, kiedy kobiety i mężczyźni wkraczają na rynek pracy z podobnymi umiejętnościami i wykształceniem. Rozbieżności pomiędzy zarobkami zaczynają się w okresie od 35 do 44 roku życia, co spowodowane jest głównie urlopami macierzyńskimi, w których trakcie otrzymuje się mniejsze wynagrodzenie i które stanowią przerwę w zatrudnieniu.
Badanie pokazało również, że mężczyźni mają o 14% wyższe oczekiwania, jeśli chodzi o wysokość wynagrodzenia na tych samych stanowiskach.
Negocjacje wysokości zarobków pozwalają średnio zwiększyć wypłatę o 10%, co na koniec roku daje nam trzynastą pensję. A niższe wynagrodzenia skutkują niższymi świadczeniami socjalnymi i mniejszą emeryturą w przyszłości. Dlatego z okazji Dnia Kobiet serwis Monster Polska.pl przygotował poradnik dla kobiet na rynku pracy.
W badaniu udział wzięło pod 430 tys. pracowników i pracownic z 12 krajów: Litwy, Łotwy, Estonii, Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Słowenii, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Serbii i Finlandii. Dane zostały zebrane w okresie ostatnich 12 miesięcy.